magnus Magnus Olofsson, VD.
Har en bred skoglig erfarenhet och har arbetat med i princip allting som rör skog och skogsbruk. Sköter allt från prisförhandlingar till manuellfällning även om den mesta arbetstiden går åt till att planera avverkningar. Intressen är familjen, stugan i Sittsjön och skytte.

Magnus.orangutang@telia.com

070-583 93 99

SebastianSebastian Ackèr. delägare.
Är företagets naturvårdsspecialist och sköter om naturvärdesinventeringar, planering av objekt med höga naturvärden, med mera. Har arbetat med de flesta fältarbetsuppgifter som finns inom skogsbranschen. Intressen är familjen, fågeljakt över egna hundar, pyssla på huset och fiske.

Sebastian@orangutang.nu
070-583 93 77

danDan Eriksson, tjänsteman.
Utbildad Skogsmästare vid SLU i Skinnskatteberg. Har en bred erfarenhet och har tidigare bland annat arbetat som virkesköpare hos SCA Skog AB. I dagsläget jobbar Dan med taxering, planering och inventering. Intressen är jakt, hundar, familj och friluftsliv.

Dan@orangutang.nu
070-583 93 81

Erik Söderhjelm, Fil kand i skogsvetenskap. Har tidigare jobbat på LST med div reservatsfrågor. Bor med sambo och två st barn utanför Östersund. Fritidsintressen är skidåkning och umgås med familjen, stort intresse är tvåhjulstraktorer och morotsodling.

Erik@orangutang.nu

070-583 93 74

Karl Edblad våran Skogbruksplanläggare, Traktplanerare & Taxerare. Kör även Skotare.

Bor i Hoveberg med sambo och två hundar.

Har gått Alfta skogstekniska och studerade till skogsbrukstekniker.

Bakgrund inom svarv på industri och maskinhytten till skogs.

Intressen på fritiden att umgås med nära och kära,

hantverk, friluftsliv, motorburna leksaker och en snabb bugg står han närmast.

Karl@orangutang.nu

070-5839395

Hans Eriksson Maskinförare

Dualen 070-5839321

Patrik Eriksson bor i  Skärvången och kör Skotare John Deere. På fritiden gillar han att vara i stugan och umgås med sina barn och barnbarn. Även skoteråkning är en härlig fritidssyssla.

070-5839309 Skotaren

IMGP0287Ingemar Jacobsson, maskinsförare.
Gått Halåsens skogsbruksskola och därefter arbetat med diverse maskiner i skogen i närmare 35 år. Bor på en mindre gård i Mårdsund med hästar, höns, hund och katt. Fritidsintressen är familjen och travsport.

i.j.dual@hotmail.com

070-5839306 Skördaren

Henric Jansson, maskinförare.
Kört maskin i ungefär 25 år. Är även en väldigt duktig mekaniker. Intressen är familjen, jakt, hundar och fiske.

Henric31008@gmail.com

070-5839306 Skördaren

Rudi Woxlägd, maskinförare.
Kört maskin i drygt 13 år. Intressen är jakt, hundar, fiske och skoterturer.

woxlagd@hotmail.com

070-5839306 Skördaren

Lars-Olof Gerhardsson kör våran Ponsse Dual. På fritiden gillar han att umgås med sina döttrar och jaga älg med sina hundar.

gerhardsson80@gmail.com

070-5839321 Dualen

 Niklas Eriksson kör våran Ponsse Dual, har kört maskin i 10år. Fritidsintressen är familjen och bilar.

niklas@orangutang.nu

070-5839321 Dualen

Malin W. Olofsson Kontorist, Ekonomi & Personalansvarig.

Kommer närmast från Kooperationen och med lång erfarenhet av kundkontakter. På fritiden är det familjen och Vorsteh tiken Bertha som är nr.1

Malin.orangutang@telia.com

070-5759599

070-583 93 99 Byvägen 34 832 45 Frösön info@orangutang.nu
© 2016 Orangutang Skogs & Naturvård AB